Jak skutecznie usunąć wilgoć z powietrza?


W trakcie osuszania powietrza staramy się doprowadzić do usunięcia z niego jak największej ilości wilgoci, przemienianej w procesie osuszania w parę wodną. W tym celu stosujemy różne specjalistyczne metody, wśród których wyróżniamy metody inwazyjne oraz metody nieinwazyjne. Wszystkie z nich mają doprowadzić do tego samego efektu, osiąganego po prostu innymi technikami. Niektóre metody są bardzo naturalne i proste, inne z kolei opierają swoje działanie na zaawansowanych technikach, których wykorzystanie możliwe jest wyłącznie przy zastosowaniu specjalistycznych maszyn i urządzeń.

Jedną z lepszych metod pod tym względem jest popularna metoda kondensacyjna. Jej sposób działania jest bardzo prosty, bo obserwujemy go na co dzień, gdy np. wyciągamy chłodne butelki z zamrażarki lub chłodni. Metoda kondensacyjna prowadzi do wykraplania się nadmiaru wody. Wokół wybranego obiektu temperatura powietrza zostaje gwałtownie podniesiona, co wywołuje właśnie efekt natychmiastowego wykroplenia. Aby móc przeprowadzić takie osuszanie Poznań, należy dysponować specjalnym osuszaczem wyposażonym w praktyczny układ chłodniczy. Oczywiście sami nie będziemy kupować takich sprzętów na własną rękę, dlatego do ich wykorzystania potrzebna jest nam firma, która będzie je posiadać.

Inną techniką osuszania różnych powierzchni jest już metoda sorpcyjna, w której para wodna ma być pochłaniana (ewentualnie wiązana) przez specjalne substancje, wyróżniające się zdolnością do wchłaniania wilgoci. Są to substancje higroskopijne. Na ogół trafiają one do specjalnych woreczków w postaci maleńkich kryształków, które są w nich stosowane w bardzo dużej ilości. Mało kto wie, ale właśnie z tej metody sorpcyjnej tak naprawdę wszyscy korzystają na co dzień, albowiem substancje higroskopijne stosowane są chociażby w… obudowach komputerów! Często można je też spotkać w opakowaniach wybranych produktów spożywczych. Ogólnie rzecz biorąc ich działanie nie pozostawia wiele do życzenia, a są one proste w użyciu, dlatego producenci chętnie po nie sięgają.